Jak projektujemy opakowania dla wafli?

Ważne czynniki

Projektowanie opakowań w przemyśle spożywczym jest niezwykle ważne ze względu na konieczność zapewnienia ochrony produktu. Prócz podstawowej funkcji ochronnej liczy się estetyka i wygoda, dlatego opakowanie powinno być atrakcyjne wizualnie i użytkowo dla konsumenta.

W procesie projektowania opakowań spożywczych należy brać pod uwagę także inne czynniki takie jak: rodzaj produktu, sposób przechowywania, data ważności oraz obowiązujące wymagania prawne. Odpowiednio zaprojektowane opakowanie zwiększa atrakcyjność produktu, jego trwałość oraz minimalizuje pośrednie koszty i ewentualne straty.

Kolory i rodzaj zadruku

Podczas projektowania grafikę budujemy z 4 kolorów podstawowych CMYK (cyan, magenta, yellow, black) oraz kolorów Pantone. System kolorów Pantone to ustandaryzowana paleta kolorów, która jest powszechnie używana w przemyśle graficznym, druku i designie. Cała paleta Pantone składa się z setek kolorów. Opakowania dla wafli ryżowych i kukurydzianych projektujemy najczęściej od 6 do 8 kolorów. Wafle pakowane są w różne rodzaje folii, która zadrukowana jest metodą fleksografii. Fleksografia jest to technika druku, polegająca na wykorzystywaniu specjalnej formy drukowej na którą nanoszone są farby drukowe. Jest to popularna metoda druku ze względu na swoją szybkość, niskie koszty produkcji oraz możliwość uzyskania wysokiej jakości wydruków.

Proces projektowania opakowania w GFP

Pierwszym etapem jest przygotowanie projektu graficznego, dostosowanie go do wymiarów siatki opakowania oraz umieszczenie na nim wszystkich niezbędnych informacji i tekstów. W tej fazie przygotowujemy mock up, czyli próbny model imitujący wygląd finalnego produktu.

W drugiej fazie wspólnie z przygotowalnią pracujemy na plikach produkcyjnych. Wybieramy podłoże, rodzaj zgrzewów, potwierdzamy wymiary siatki, oraz profile kolorystyczne. W tym etapie aktywny jest także nasz klient, który ma za zadanie akceptować finalne projekty oraz proofy. Naszym zadaniem jest sprawne koordynowanie prac i czuwanie nad ich prawidłowością.  

W zależności od różnych czynników proces może trwać od 29 do 49 dni roboczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

*Information clause on the processing of personal data.

Udostępnij:
Autor:
Czytaj także:

Dlaczego lubimy chrupać?

Znalezienie przyjemności w jedzeniu staje się coraz bardziej istotne dla współczesnych konsumentów, którzy często szukają (…)

17 kwietnia 2024
Przeczytasz w 2 min

Process air pop – co to jest?

Do produkcji chrupiących wafli ryżowych lub kukurydzianych potrzebne są jedynie trzy składniki: woda, wysoka temperatura (…)

17 kwietnia 2024
Przeczytasz w 2 min

5 top trendów żywieniowych w 2024 roku

Trend nr 1: Składniki w centrum uwagi Jeden na trzech konsumentów na całym świecie sprawdza (…)

29 marca 2024
Przeczytasz w 3 min